RAR - Najpopularniejszy format kompresji danych

2022-10-12 10:41:00

Format plików RAR jest jednym z najpopularniejszych formatów kompresji danych stosowanych w dzisiejszych czasach. RAR, czyli Roshal Archive, został stworzony w 1993 roku przez rosyjskiego programistę Eugene Roshala i od tamtej pory jest jednym z najczęściej stosowanych formatów kompresji danych.

winrar


RAR jest formatem plików kompresowanych, który umożliwia zmniejszenie rozmiaru plików przez usuwanie powtarzających się danych. Format ten pozwala również na dzielenie plików na mniejsze części, co ułatwia przenoszenie ich i przechowywanie na nośnikach o mniejszej pojemności.


Pliki RAR można otworzyć w różnych programach, w tym:

  1. WinRAR - jest to jeden z najpopularniejszych programów służących do kompresowania i dekompresowania plików RAR. WinRAR oferuje wiele funkcji, takich jak tworzenie i rozpakowywanie archiwów, szyfrowanie plików, dodawanie plików do istniejących archiwów, itp. Program ten jest dostępny dla systemów Windows, macOS oraz Linux.
  2. 7-Zip - to darmowy program, który obsługuje wiele formatów archiwizacyjnych, w tym RAR. 7-Zip oferuje również wiele funkcji, takich jak szyfrowanie plików, tworzenie archiwów wieloczęściowych, itp. Program ten jest dostępny dla systemów Windows, macOS oraz Linux.
  3. PeaZip - to kolejny darmowy program, który obsługuje wiele formatów archiwizacyjnych, w tym RAR. PeaZip oferuje wiele funkcji, takich jak szyfrowanie plików, tworzenie archiwów wieloczęściowych, itp. Program ten jest dostępny dla systemów Windows oraz Linux.
  4. The Unarchiver - jest to program dostępny dla użytkowników systemu macOS, który obsługuje wiele formatów archiwizacyjnych, w tym RAR. The Unarchiver oferuje również wiele funkcji, takich jak tworzenie i rozpakowywanie archiwów, szyfrowanie plików, itp.

Otwieranie plików RAR w wymienionych programach jest bardzo proste. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na plik RAR i wybrać opcję "Otwórz za pomocą" lub przeciągnąć plik RAR do okna programu.

Podsumowując


Format plików RAR jest jednym z najpopularniejszych formatów kompresji danych, który umożliwia zmniejszenie rozmiaru plików. Aby otworzyć plik RAR, można skorzystać z wielu programów, takich jak WinRAR, 7-Zip, PeaZip lub The Unarchiver.

Autor:Administrator Sklepu