Na rynku programów najpopularniejszym rozwiązaniem CAD jest program firmy Autodesk AutoCAD i AutoCAD LT. Jest to najbardziej znane ,i zaraz najstarsze rozwiązanie do projektowania 2D i 3D.
 
Przez lata działalności Autodesk powstało wiele firm tworzących rozwiązania CAD 2D i 3D na rynku. Producent AutoCAD jest też jedną z firm, która zdecydowała się przejść całkowicie na model subskrypcji czasowych swojego oprogramowania.
Firma zrezygnowała z licencji wieczystych AutoCAD.


 

GstarCAD vs AutoCAD - Warianty licencji i cena programu.

 
Wracając do alternatywnych rozwiązań i popularnego programu GstarCAD. Najważniejszą cechą, która odróżnia produkt GstarCAD od AutoCAD to cena oraz sposób licencjonowania.
 
Program GstarCAD w odróżnieniu do AutoCAD dostępny jest w formie licencji wieczystej. W praktyce oznacza to, że klient kupuje licencję raz, bez dodatkowych obowiązkowych opłat rocznych.
 
W przypadku AutoCAD w zależności od wybranej subskrypcji, aby dalej pracować na programie musimy ją przedłużyć. W opcji są dostępne pakiety na 1 rok, 2 lata lub 3 lata. Cena AutoCAD LT w opcji rocznej to koszt około 1890 zł netto.
 
Dla porównania koszt licencji wieczystej GstarCAD Standard: 1590 zł netto.
 
 

GstarCAD vs AutoCAD - Interfejs oraz szybkość działania

 
Interfejs użytkownika w GstarCAD i w AutoCAD jest praktycznie identyczny użytkownik, który przez lata pracował w AutoCAD bez problemu odnajdzie się w środowisku GstarCAD. W obu aplikacjach mamy możliwość wybory pomiędzy interfejsem klasycznym a wstążkowym. AutoCAD i GstarCAD mają również możliwość dostosowania poszczególnych opcji i elementów do własnych preferencji.
Jeżeli chodzi o szybkość i projekty oba programy oferują podobną wydajność.
 

Kompatybilność z DWG/DXF

 

GstarCAD jest kompatybilny – podobnie jak AutoCAD LT z popularnym formatem CAD: DWG, DXF.